Excerpované časopisy
112 - č. 5 (2024) | Bezpečnost a hygiena práce - č. 5 (2024) | Fórum sociální politiky - č. 1 (2024) | Hygiena - č. 1 (2024) | Chemagazín - č. 3 (2024) | International Journal of Occupational Safety and Ergonomics - č. 2 (2024) | Journal of Occupational and Environmental Hygiene - č. 5 (2024) | Process Safety Progress - č. 2 (2024) | Professional Safety - č. 5 (2024) | Professional Safety - č. 6 (2024) | Références en Santé au Travail - č. 177 (2024) | Sondy revue - č. 5 (2024)
112 - č. 5 (2024)
OBOŘIL, JOSEF: Tvorba havarijních karet objektů s podlimitním množstvím nebezpečné látky v informačním systému SYPOS
- anotace: Havarijní karty objektů s podlimitním množstvím nebezpečné látky (HK) jsou zpracovávány podle Pokynu generálního ředitele Hasičského záchranného sboru České republiky (HZS ČR) č. 35/2017, kterým se stanoví minimální požadavky na posuzování rizika vzniku závažné havárie a zpracování dokumentace pro stanovenou zónu ohrožení u objektu s podlimitním množstvím nebezpečné látky, ve znění Pokynu generálního ředitele HZS ČR č. 1/2019. HK obsahují přehledně zpracovanou textovou a grafickou část. V textové části jsou uvedeny informace o objektu, nebezpečné látce a jejích nebezpečných vlastnostech, dále zóna ohrožení a množství osob, které se v ní nacházejí. V této části jsou současně řešena opatření a činnosti pro řešení závažné havárie v zóně ohrožení – např. organizace zásahu a činnosti složek integrovaného záchranného systému (IZS), případně dalších subjektů, nebo přehled významných objektů v zóně ohrožení, kde se vyskytuje větší množství osob (obchodní centra, zdravotnická zařízení atd.). V grafické části jsou na mapovém podkladu vizualizovány veškeré relevantní údaje – zdroj rizika, zóna ohrožení, významné objekty nacházející se v zóně, dopravní uzávěry, kontaktní stanoviště složek IZS, shromaždiště a umístění koncových prvků varování. Havarijní karta se zpracovává v listinné a elektronické podobě – listinná podoba má maximální rozsah jeden list A4 (oboustranně), elektronická může mít v případě potřeby větší rozsah. HZS Ústeckého kraje (ULK) využívá v současné době pro zpracování HK informační systém SYPOS (IS SYPOS). Systém poskytuje ucelenou sadu funkcí a služeb v oblasti krizového řízení a je postaven na moderních technologiích, jako jsou databáze s integrovanými prostorovými daty, objektově relační mapování či mapové podklady podle volby uživatele. Do IS SYPOS je možné integrovat externí zdroje dat (databáze chemických látek a databáze registru územní identifikace, adres a nemovitostí), a tvoří tak komplexní platformu pro krizové řízení. Celý systém a jeho vývoj je kompletně financován Krajským úřadem Ústeckého kraje.
- klíčová slova: látky nebezpečné - objekty - karty havarijní - systémy informační
Bezpečnost a hygiena práce - č. 5 (2024)
DANDOVÁ, EVA: Ručení za mzdy ve stavebnictví
- anotace: Účelem nové úpravy je poskytnout alespoň částečnou jistotu z hlediska odměny za práci pro případ, kdy bez ohledu na důvod zaměstnavatel v pozici poddodavatele není schopen či ochoten uhradit zaměstnanci dlužnou odměnu za práci.
- klíčová slova: mzdy - stavebnictví - legislativa - ručení
VALA, JIŘÍ: Role dodavatelských řetězců v cirkulární ekonomice
- anotace: Organizace nemohou být v současném světe práce udržitelné, aniž by se zavázaly chránit bezpečnost, zdraví a pohodu pracovníků. Globalizace má za následek složitější síť dodavatelských řetězců, což může mít přímý dopad na bezpečnost a ochranu zdraví, a to například v rámci podpory oběhového hospodářství nebo uzavírání smluv s ohledem na udržitelnost. Organizace by měly zahrnout udrž samostatně výdělečně činnéitelnost do svých rozhodnutí a procesů a stát se tak odpovědnými nejen za své vlastní činnosti, ale také za všechny dodavatele a subdodavatele.
- klíčová slova: řetězce dodavatelské - subdodavatelé - ekonomika cirkulární - odpovědnost - bezpečnost a ochrana zdraví při práci - BOZP - kontroly - inspekce práce - zaměstnání nelegální - kazuistika - osoby
ZELENÁK, MICHAL: Kolaborativní roboti : posouzení rizik
- anotace: Do průmyslu si pomalu nachází cestu nový druh robota, který se nazývá "kolaborativní robot", a postupně mění naše zažité představy o lidech a robotech, kteří sdílejí společný pracovní prostor. Využívat při práci robota, který bude bezpečně pracovat po boku lidí, může zlepšit tok výroby a současně umožňuje automatizaci nových procesů s využitím toho nejlepšího z robotů a nejlepších zaměstnanců. Autor se věnuje bezpečností práce u robotů bez bezpečnostní ochrany.
- klíčová slova: roboty kolaborativní - BOZP - bezpečnost a ochrana zdraví při práci - hodnocení rizik - rizika pracovní
DANDOVÁ, EVA: BOZP agenturních zaměstnanců
- anotace: Agenturní zaměstnávání je formou zprostředkování zaměstnávání, která je vyhrazena (na rozdíl od jiných forem zprostředkování práce, které mohou provádět i krajské pobočky úřadů práce) pouze agenturám práce, které ji mohou provádět na základě povolení vydaného generálním ředitelstvím Úřadu práce na základě žádosti právnické nebo fyzické osoby.
- klíčová slova: zaměstnanci agenturní - agentury práce - zprostředkování zaměstnání - vztahy pracovněprávní - mzdy - BOZP - úrazy pracovní - služby pracovnělékařské
JOUZA, LADISLAV: Pružná pracovní doba : významný benefit pro zaměstnance
- anotace: Mezi požadavky, které se dříve pro zaměstnance neobjevovaly, patří volnější (flexibilní) úprava pracovní doby. Pracovněprávní výhody na tomto úseku jsou významnými benefity, které mohou zaměstnavatelé využívat v personální praxi. Patří mezi ně pružná pracovní doba. Přináší významné výhody zaměstnavatelům, jako je např. úspora v případě některých překážek v práci či práce přesčas. Její správné uplatňování přináší i výhody zaměstnancům, kteří mohou přizpůsobit délku a časový rozvrh pracovní doby svým soukromým potřebám.
- klíčová slova: doba pracovní pružná - benefity zaměstnanecké
SKŘEHOT, PETR A.: Karta BOZP pro profesi: Plavčík
- anotace: Karta BOZP pro profesi plavčík uvádí výčet pracovních činností a charakteristiku místa výkonu práce. Dále jsou uvedeny kvalifikační požadavky na tyto pracovníky, relevantní mimořádné události, základní opatření pro předcházení mimořádným událostem nebo jejich následkům, rizikové faktory spojené s prací, seznam nebezpečí a rizikových faktorů, doporučený rozsah OOPP a pokyny pro bezpečnou práci.
- klíčová slova: plavčíci - karta BOZP - činnosti pracovní - požadavky kvalifikační - události mimořádné - faktory rizikové - rizika pracovní - OOPP
Fórum sociální politiky - č. 1 (2024)
ZAJÍČKOVÁ, DRAHOMÍRA: Jak vytvořit rovný a spravedlivý systém odměňování
- anotace: Téma přiměřeného a spravedlivého odměňování zaměstnanců v organizačním prostředí představuje klíčový aspekt efektivního řízení pracovních sil. Odměňování nejenže slouží jako prostředek motivace pro jednotlivce, ale také formuje kvantitu a kvalitu práce v rámci organizace. Při tvorbě systému odměňování má mít zaměstnavatel na paměti, že systém, který zavádí, má být přiměřený, spravedlivý (respektující sociální práva zaměstnanců), transparentní a má mít motivační účinky jak ve vztahu k výkonu zaměstnanců, tak i k setrvání kvalitních zaměstnanců v organizaci.
- klíčová slova: odměňování - spravedlnost - práva sociální - zaměstnanci - Česká republika
Hygiena - č. 1 (2024)
JARABICOVÁ, OĽGA: Vliv psychické zátěže na kvalitu života u sester v České republice v době pandemie covidu-19
- anotace: Cílem článku bylo zhodnocení úrovně psychické pracovní zátěže a kvality života u sester v České republice pomocí dostupných standardizovaných dotazníkových metod v průběhu pandemie covidu-19. Byla provedena průřezová epidemiologická studie, a to v době samotné pandemie v roce 2021. Bylo provedeno dotazníkové šetření u 450 sester. Byly použity dva standardizované dotazníky, a to Meisterův dotazník na subjektivní vnímání psychické zátěže a dotazník SF-36 na kvalitu života. Analyzováním míry psychické zátěže se ukázalo, že jednotlivé škály psychické zátěže (přetížení, monotonie, nespecifický faktor a celková zátěž) významně (p < 0,05) a negativně (r < 0) korelují s kvalitou života v každé doméně. Nejvyšší stupeň psychické zátěže se zjistil u sester pracujících na vyčleněných odděleních a místech určených pro pacienty s covidem, pohotovostech a na jednotkách intenzivní péče. Pandemie covidu-19 měla negativní vliv na celkový chod zdravotnictví z hlediska nepřipravenosti na tuto situaci. Nejvíce postihla pracovníky pracující přímo s nakaženými pacienty. Je proto potřeba se v budoucnu na podobnou zátěž lépe a koordinovaně připravovat.
- klíčová slova: zátěž psychická - zdraví duševní - kvalita života - sestry zdravotní - koronavirus - pandemie
CIUPEK, RENATA: Tularémie v Jihomoravském kraji v období 2018-2023
- anotace:Tularémie, jinak také nazývaná zaječí nemoc, je zoonóza způsobená bakterií Francisella tularensis. Rezervoárem jsou volně žijící zvířata, zejména drobní hlodavci, od nichž se nákaza šíří na větší hlodavce a jiná volně žijící nebo domácí zvířata. K přenosu na člověka dochází různými cestami - při manipulaci s infikovaným zvířetem, nepřímo členovci sajícími krev, inhalačně kontaminovaným aerosolem, případně alimentárně. Onemocnění se vyskytuje v několika formách, které souvisejí se způsobem nákazy. Četnější výskyt je v oblastech zemědělských a má charakter nákazy s přírodní ohniskovostí. Počty hlášených případů v České republice se v období 2018-2023 pohybovaly okolo 60 případů ročně, v Jihomoravském kraji, který tvoří desetinu celkové populace České republiky, v průměru 12 případů ročně, což je pětina všech případů.
- klíčová slova: zoonózy - tularemie - infekce - hlodavci - výskyt - ochrana zdraví - prevence nemocí - BOZP - Česká republika
FOŠUM, MATYÁŠ: Omezování pracovnělékařských prohlídek v době epidemie covidu-19
- anotace: V období výskytu onemocnění covid-19 došlo k omezení provádění pracovnělékařských prohlídek v České republice, což představuje významný zásah do systému ochrany zdraví při práci. Cílem studie bylo zhodnocení dopadů těchto opatření a možnosti jejich aplikace v budoucnu z pohledu odborníků na pracovní lékařství. Ve studii, která je součástí širšího celku, bylo použito konsenzu členů expertní skupiny s jejich zaměřením na posuzování zdravotní způsobilosti k práci a uznávání onemocnění jako nemoci z povolání. Následná analýza odpovědí poskytla doporučení pro případná budoucí opatření v průběhu epidemie respiračních onemocnění. Dominantním závěrem je apel na neomezování zejména vstupních pracovnělékařských prohlídek u prací s profesními riziky a v rizikových kategoriích práce.
- klíčová slova: koronavirus - pandemie - prohlídky pracovnělékařské - služby pracovnělékařské - ochrana zdraví
Chemagazín - č. 3 (2024)
VÁCLAVÍKOVÁ, MARTA: Vzorkování a analýza formaldehydu a dalších karbonylových látek ve vzduchu
- anotace: Karbonylové sloučeniny, zejména formaldehyd a acetaldehyd, představují důležité environmentální kontaminanty ovzduší, které mohou mít negativní dopady na jeho kvalitu i lidské zdraví. Kombinace akreditovaného vzorkování pomocí 2,4-DNPH vzorkovacích trubiček a citlivého a specifického UHPLC-MS/MS stanovení cílových analytů umožňují přesnou a citlivou kvantitativní analýzu karbonylových látek v ovzduší, a to i v širokém koncentračním rozmezí. Celá metodika tak představuje spolehlivý nástroj pro studium a legislativní kontrolu venkovního i vnitřního ovzduší, nebo pracovního prostředí.
- klíčová slova: formaldehyd - látky karbonylové - ovzduší - vzorkování - analýzy
MATOUŠEK, DAVID: Mikroplasty pod mikroskopem : využití perspektivní FTIR-FPA technologie v praxi
- anotace: Mikroplasty (MP) patří mezi žhavá témata dnešní doby. Od 50. let minulého století docházelo k exponenciálnímu nárůstu produkce a spotřeby plastových výrobků, aniž by kdokoliv predikoval, jaký bude osud těchto materiálů v životním prostředí. Až novější výzkumy z počátku tisíciletí [1] poukázaly na znepokojující koncentraci MP jakožto degradačních produktů plastových materiálů v nejrůznějších oblastech životního prostředí (řekách, půdách, vzduchu, potravinách i v lidském těle). To v kombinaci s faktem, že doposud nebyly vyloučeny negativní dopady na lidské zdraví, vedlo ke vzniku velkého množství výzkumných týmů zaobírajících se monitorováním částic MP v nejrůznějších matricích. V článku je popsána aktuální situaci ohledně analýzy MP, složitosti při přípravě vzorků a limitace současných analytických technik. V neposlední řadě je příblížen aktuálně nejperspektivnější přístup částicové analýzy mikroplastů – FTIR-FPA technologii, využívající výhody FTIR mikroskopie v kombinaci s plošným Focal-Plane-Array (FPA) detektorem.
- klíčová slova: mikroplasty - koncentrace - analýzy - odběr vzorků
International Journal of Occupational Safety and Ergonomics - č. 2 (2024)
AHMED, TUFAIL: Safety climate in Pakistani universities’ laboratories: an assessment of individual factors Bezpečnostní klima v laboratořích pákistánských univerzit: hodnocení jednotlivých faktorů
- anotace: Cílem současného výzkumu je identifikovat faktory, které ovlivňují klima bezpečnosti práce v univerzitních laboratořích, přestože jsou ve srovnání s průmyslovým prostředím vnímány jako málo rizikové oblasti. Metody. Průzkum bezpečnostního klimatu byl proveden ve vědeckých laboratořích na různých technických univerzitách v Pákistánu. Dotazník průzkumu byl zadán 406 pracovníkům a pro zkoumání sociodemografických proměnných byla zvolena kvantitativní metoda analýzy. Pro vnímání odpovědí účastníků byla použita pětibodová Likertova škála (1 = rozhodně nesouhlasím až 5 = rozhodně souhlasím). Dále byl proveden test spolehlivosti škály a vícerozměrná analýza rozptylu pro zjištění vztahu mezi vybranými závislými a nezávislými proměnnými. Výsledky. Studie zjistila celkové skóre bezpečnostního klimatu 3,16 ± 0,55, což znamená střední až vysoké vnímání bezpečnosti na škále 1-5. Na základě výsledků studie bylo zjištěno, že účastníci studie vnímají bezpečí na střední až vysoké úrovni. Parametry jako role v laboratoři, oddělení/obor, zkušenosti s nehodami a školení o bezpečnosti významně ovlivnily skóre bezpečnostního klimatu, zatímco pohlaví, věková skupina, délka působení na univerzitě a svědectví o nehodě nikoli. Závěr. Zapojení vyššího managementu, komunikace o bezpečnosti a přímý dohled mají zásadní význam pro zlepšení bezpečnostního klimatu v univerzitních laboratořích. Studie doporučuje zohlednit zjištěné významné dimenze bezpečnostního klimatu při tvorbě politiky bezpečnosti laboratoří na akademických pracovištích.
- klíčová slova: laboratoře - školy vysoké - BOZP - bezpečnost práce - klima bezpečnostní - faktory organizační
ONI, OLATOYESE ZACCHEUS: Identifying key accident causation factors in the Malaysian construction industry Identifikace klíčových příčinných faktorů nehod v malajském stavebnictví
- anotace: Navzdory svému ekonomickému významu se stavebnictví stále potýká s problémy kvůli vysoké nehodovosti. Cílem této studie je proto identifikovat klíčové příčiny nehod v malajském stavebnictví, na které se mohou zainteresované strany ve stavebnictví zaměřit, aby snížily hrozbu nehod v tomto odvětví. K dosažení tohoto cíle byla prozkoumána příslušná literatura s cílem zjistit příčiny nehod. Identifikované faktory byly použity k vypracování dotazníku pro sběr primárních údajů a shromážděné údaje byly analyzovány pomocí explorační faktorové analýzy (EFA) a konfirmační faktorové analýzy (CFA). Výsledky EFA a CFA stanovily a potvrdily 11 shluků příčin nehod na staveništích: problémy s řízením; nedostatečné školení; nedostatečný dohled; problémy s duševním zdravím; špatný přístup; nedostatečné financování; nedostatečné zkušenosti; manipulace s materiálem a zařízením; špatné bezpečnostní postupy; nedostatečná orientace a pracovní prostředí. Studie dochází k závěru, že řešení všech 11 faktorů může výrazně snížit neustálé výskyty nehod ve stavebnictví. Výsledek této studie pomůže zúčastněným stranám ve stavebnictví zjistit, kam mají směřovat svou energii ve snaze snížit počet nehod ve stavebnictví.
- klíčová slova: stavebnictví - úrazy pracovní - příčiny - faktory rizikové - analýzy úrazů - Malajsie
WANG, XIAOLONG: Identification of critical causes of construction accidents in China using a hybrid HFACS-CN model Identifikace kritických příčin stavebních nehod v Číně pomocí hybridního modelu HFACS-CN
- anotace: Bezpečnost ve stavebnictví je důležitá, protože stavební nehody mohou mít za následek ztráty na majetku a velký počet obětí. Cílem tohoto výzkumu je identifikovat kritické příčiny stavebních nehod zavedením hybridního přístupu. Hybridní přístup je vyvinut za účelem identifikace kritických příčin stavebních nehod kombinací modelu analýzy a klasifikace lidských faktorů (HFACS) s teorií komplexních sítí (CN). Celkem bylo shromážděno 863 případů stavebních nehod a bylo identifikováno 46 příčinných faktorů. Následně byla vytvořena síť příčin nehod a bylo extrahováno šest kritických příčinných faktorů. Přístup hybridní analýzy byl demonstrován na skutečném případu stavební nehody a výsledky ukázaly, že hybridní přístup mohl lépe identifikovat kritické příčinné faktory. V důsledku toho tento výzkum umožňuje zlepšit pochopení rámce HFACS a teorie CN, jakož i přispět k řízení bezpečnosti ve stavebnictví na různých úrovních.
- klíčová slova: bezpečnost staveb - analýzy nehod - faktor lidský - klasifikace
JAVID, MUHAMMAD: Statistical study and investigation of the cut-resistant and thermo-physiological performance of protective gloves : a new prospective Statistická studie a zkoumání odolnosti ochranných rukavic proti pořezání a jejich termofyziologických vlastností: nová prospektivní studie
- anotace: Tento výzkum zkoumal výkonnostní vlastnosti ochranných rukavic spolu se zlepšením termofyziologických komfortních vlastností. Rukavice byly testovány především na odolnost proti proříznutí, roztržení, propíchnutí a oděru a testovány byly také termofyziologické komfortní vlastnosti. Všechny výsledky byly statisticky vyhodnoceny pomocí analýzy rozptylu a dospěly k závěru, že vliv jádrové příze na termofyziologické vlastnosti je méně významný. Vzorky s dvoujádrovou přízí vykazovaly lepší celkové vlastnosti. Nejlépe se umístil vzorek s dvoujádrovým kevlarovým vláknem a kevlarem spředeným ze střiže. Vyvinuté vzorky navíc vykazovaly lepší komfortní vlastnosti než kontrolní vzorek.
- klíčová slova: rukavice ochranné - materiály - odolnost - vlastnosti - izolace tepelné - testování
WODAJENEH, SHEMELIS NESIBU: Impacts of ergonomic risk factors on the well-being and innovation capability of employees in the manufacturing industry Vliv ergonomických rizikových faktorů na pohodu a inovační schopnosti zaměstnanců ve zpracovatelském průmyslu
- anotace : Ačkoli se různé studie zabývaly vztahem mezi ergonomickými faktory a pohodou zaměstnanců, dopady ergonomických faktorů na schopnost pracovníků inovovat nebyly dosud ve zpracovatelském průmyslu zkoumány. Tato studie přispívá k pochopení vztahu mezi ergonomickými rizikovými faktory a schopností zaměstnanců inovovat a cítit se v práci dobře ve výrobním odvětví. Analýza využívá techniku modelování strukturálních rovnic na základě průřezových dat získaných od 200 zkušených pracovníků ve zpracovatelském průmyslu pomocí dotazníků s uzavřenými otázkami, které si sami vyplnili. Výsledky tohoto výzkumu ukazují, že hlavními ergonomickými faktory ovlivňujícími pohodu a inovační schopnosti zaměstnanců ve zpracovatelském průmyslu jsou neutrální nepohodlné držení těla, psychologické rizikové faktory a efektivní využívání infrastruktury informačních a komunikačních technologií. Ergonomické faktory tedy významně korelují s inovační schopností zaměstnanců. Vzhledem k tomu, že dosud neexistují studie, které by se zabývaly integrací ergonomických rizikových faktorů a inovační schopnosti zaměstnanců ve zpracovatelském průmyslu, je tato studie jedinečným příspěvkem do souboru poznatků. K hlubšímu pochopení vztahu mezi složkami jednotlivých ergonomických rizikových faktorů a pohodou a inovační schopností zaměstnanců je zapotřebí i další výzkum.
- klíčová slova: faktory ergonomické - faktory rizikové - ergonomie - pracoviště - průmysl zpracovatelský - inovace - schopnosti - pohoda pracovní
GAWLIK, ANGELI: What moves truck drivers? : a person-centered perspective on workplace physical activity promotion Co hýbe řidiči kamionů? pohled na podporu fyzické aktivity na pracovišti z pohledu člověka
- anotace : Při vytváření opatření na podporu fyzické aktivity (PA) na pracovišti je třeba zohlednit individuální potřeby cílových skupin. Z tohoto důvodu bylo cílem této studie kvalitativně identifikovat individuální potřeby pro zvýšení PA u řidičů nákladních automobilů, kteří představují z hlediska podpory PA opomíjenou pracovní skupinu. Byly provedeny polostrukturované rozhovory (N = 19; průměrný věk 50,5 let, SD 11,4 let; 10,5 % žen). Průvodce rozhovorem vycházel z modelu COM-B s cílem identifikovat potřeby související s chováním v oblasti PA z hlediska schopností, příležitostí a motivace. Rozhovory byly přepsány a kódovány dvěma nezávislými vyšetřovateli. Celkem kódy zahrnovaly 395 výroků a systém kódů obsahoval 14 kódů. Tři další kódy popisovaly další individuální potřeby související s jinými druhy zdravotního chování (výživa, rekreace) nebo vnějšími podněty pro zdravotní intervence. Výsledky odhalují řadu potřeb, které jsou zásadní pro vývoj intervencí podporujících PA pro řidiče nákladních automobilů. Zdá se, že tyto potřeby spolu úzce souvisejí, a proto by se při vytváření komplexních intervencí měla brát v úvahu kombinace schopností, příležitostí a/nebo motivace. Příkladem může být propojení automatické motivace a psychologických schopností, které zahrnují motivační techniky v kombinaci s informacemi pro psychoedukaci řidičů nákladních vozidel.
- klíčová slova: řidiči z povolání - doprava nákladní - aktivity fyzické - intervence - podpora zdraví
OMARI SHEKAFTIK, SOQRAT: Exposure control measures proposed by different organizations : the curious case of nanomaterial-involved activities Opatření pro kontrolu expozice navrhovaná různými organizacemi: zvláštní případ činností spojených s nanomateriály
- anotace: Jedinečné vlastnosti nanomateriálů z nich učinily novou hrozbu pro člověka a životní prostředí. Cílem této studie je proto přezkoumat opatření pro kontrolu expozice navrhovaná pro činnosti spojené s nanomateriály. Tato studie vychází z publikovaných pokynů různých organizací k bezpečnému zacházení s nanomateriály. Vyhledávání v relevantních dokumentech z různých databázích a na různých webových stránkách zahrnovalo 31 pokynů od 27 organizací. Většina pokynů doporučovala technické kontroly, administrativní kontroly a osobní ochranné prostředky (OOP). Dalšími návrhy na snížení expozice nanomateriálům byla změna fyzikální formy nanomateriálů nebo procesu, využití prevence prostřednictvím návrhu (PtD) a využití principů zelené chemie. Vzhledem k obtížnosti implementace a specifičnosti případů řešení prvních dvou priorit hierarchie kontrol (eliminace a substituce) je pochopitelný důraz pokynů na další tři priority pro kontrolu expozice nanomateriálům. Typ a způsob používání osobních ochranných pracovních prostředků a technických kontrol by měl být řešen odkazem na nejmodernější články.
- klíčová slova: nanomateriály - expozice profesionální - opatření bezpečnostní - pokyny - kontroly - normy
SYNDICUS, MARC: Decision made, good feelings fade? : how noise and multitasking affect decision confidence and well-being Rozhodnutí učiněno, dobré pocity mizí? jak hluk a multitasking ovlivňují jistotu při rozhodování a dobrou náladu?
- anotace: Cílem této studie bylo prozkoumat vliv kancelářského hluku a multitaskingu na jistotu při rozhodování, nadměrnou sebedůvěru, spokojenost, kalibraci a afektivní pohodu. Škodlivé účinky hluku a multitaskingu na vnímanou nepříjemnost a koncentraci jsou dobře zdokumentovány. Málo se však ví o tom, zda jsou ovlivněny také sebedůvěra při rozhodování a pohoda během rozhodování. Jednalo se o laboratorní experiment mezi subjekty (n = 109) zahrnující podmínku hluku s kancelářským hlukem prezentovaným prostřednictvím sluchátek (ekvivalentní hladina akustického tlaku A LAeq = 60 dB), podmínku multitaskingu s úkolem třídění e-mailů jako primárním úkolem a kontrolní podmínku. Ve srovnání s kontrolním stavem vykazovaly subjekty v podmínkách hluku a multitaskingu nadhodnocení důvěry. U osob v hlukové podmínce došlo také k významnému snížení pohody. Kalibrace nebyla ovlivněna. V případě hluku je pohoda ovlivněna ještě před dosažením prahových hodnot stanovených legislativou na pracovišti. Přílišná sebedůvěra může mít škodlivý vliv na následná rozhodnutí a podstupování rizika. Zjištění naznačují, že při rozhodování v pracovním prostředí by se měly více zohledňovat vlivy prostředí.
- klíčová slova: hluk - šumy - multitasking - úkoly pracovní - zátěž pracovní - rozhodování - jistota - pohoda pracovní
GOLEIJ, NILOOFAR: Investigating the trends and causes of changes in human anthropometric dimensions over the past three decades : a challenge for ergonomic design Zkoumání trendů a příčin změn antropometrických rozměrů člověka v posledních třech desetiletích: výzva pro ergonomický design
- anotace: Cílem této studie bylo zhodnotit změny antropometrických rozměrů na celém světě za posledních 30 let. Vyhledávání pro tuto studii bylo provedeno ve čtyřech databázích s příbuznými klíčovými slovy. Byly přezkoumány články z let 1990 až 2021 a identifikováno 4139 článků s 505 souvisejícími názvy. Z nich 187 článků splňovalo kritéria způsobilosti a byl prozkoumán celý jejich text; 132 článků pak bylo zařazeno do závěrečného přehledu. Z přezkoumávaných studií vyplynulo, že velké množství antropometrických rozměrů lidského těla se oproti minulosti zvětšilo, například výška. Přestože trend zvyšování antropometrických rozměrů byl v minulosti rychlejší než v posledních letech, byly u některých antropometrických rozměrů, jako je lidská čelist, šířka obličeje a šířka hlavy, zaznamenány také klesající změny. Je třeba poznamenat, že hlavními příčinami změn uváděných ve studiích jsou ekonomika a příjem rodiny, sociální podmínky, zdraví a výživa. Vzhledem k tomu, že proces změn antropometrických rozměrů není vždy stejný, měly by být antropometrické údaje pravidelně aktualizovány a pracovní prostředí a vybavení by měly být revidovány nebo přepracovány podle nových antropometrických údajů.
- klíčová slova: antropometrie - změny - ergonomie - design - pracoviště - výzvy
NI, GUODONG: Improving the professionalization level of a new generation of construction workers to reduce their unsafe behaviour : an empirical study in China Zlepšení úrovně profesionalizace nové generace stavebních dělníků s cílem snížit jejich nebezpečné chování: empirická studie v Číně
- anotace: Zlepšení úrovně profesionalizace nové generace pracovníků ve stavebnictví (NGCW) má zásadní význam pro modernizaci stavebnictví. Poskytuje také nový přístup ke snížení jejich nebezpečného chování. Cílem této studie je analyzovat mechanismus korekce úrovně profesionalizace na nebezpečné chování NGCWs. Autoři zkoumali zprostředkující roli konfliktu mezi prací a rodinou a pracovního vyhoření na ovlivnění nebezpečného chování NGCWs. Zkoumán byl také moderační efekt vnímané organizační podpory NGCWs. Úroveň profesionalizace může účinně korigovat nebezpečné chování NGCWs. Pracovní vyhoření může nezávisle zprostředkovat vztah mezi úrovní profesionalizace a nebezpečným chováním a působit jako sériový mediátor konfliktu mezi prací a rodinou. Vysoká úroveň vnímané organizační podpory navíc účinně potlačí vliv konfliktu práce a rodiny na pracovní vyhoření. Zlepšení úrovně profesionalizace je účinným způsobem nápravy nebezpečného chování NGCW. Vedení by navíc mělo NGCWs pomoci sladit práci a rodinu, aby se zmírnilo vyhoření. Kromě toho se navrhuje, aby vedení zajistilo, že NGCWs budou vnímat organizační podporu.
- klíčová slova: stavebnictví - dělníci - chování nebezpečné - syndrom vyhoření - život soukromý - život pracovní - konflikty - podpora zaměstnanců
JOHNSEN, ANNA M.: Work-, lifestyle-, and health-related factors among women and men working in the emergency medical services Faktory související s prací, životním stylem a zdravím u žen a mužů pracujících v záchranné zdravotnické službě
- anotace : Cílem této studie bylo popsat faktory související s prací, životním stylem a zdravím u pracovníků záchranné služby a analyzovat rozdíly mezi ženami a muži. Průřezová studie (N = 106) zahrnovala vlastní hlášení a objektivní měření práce, životního stylu a zdraví na 10 švédských stanicích záchranné služby. Sběr dat zahrnoval klinické zdravotní vyšetření, krevní vzorky, testy fyzické zdatnosti a dotazníky. Vysoký podíl zaměstnanců záchranné služby uvedl, že při práci zvedají těžká břemena, jsou ohroženi nehodami, hrozbami a násilím. Byla zaznamenána nízká míra kouření a užívání alkoholu a vysoká míra fyzické aktivity ve volném čase. Pracovníci záchranné služby měli v průměru dobrý sebehodnocený zdravotní stav, vysokou pracovní schopnost a vysokou fyzickou kapacitu. Výsledky však také ukázaly vysoký podíl osob s rizikovými faktory kardiovaskulárních onemocnění (KVO), např. vysokým krevním tlakem a vysokou hladinou krevních lipidů. Vysoké pracovní nároky uvádělo více žen než mužů. Ženy navíc dosahovaly lepších výsledků v testech fyzické zdatnosti a měly nižší úroveň rizikových faktorů KVO. Vystavení faktorům souvisejícím s prací, které by mohly ovlivnit zdraví, bylo mezi zaměstnanci záchranné služby běžné. Faktory související se životním stylem a zdravím byly poněkud rozporuplné, s nízkým podílem osob uvádějících rizikové faktory související se životním stylem, ale vysokým podílem osob s rizikovými faktory pro KVO.
- klíčová slova: služba lékařská záchranná - zdravotníci - vyšetření lékařské - onemocnění kardiovaskulární - kapacita fyzická - prostředí pracovní - faktory rizikové