Dne 15. 9. 2010 byla úvodními slovy náměstka ministra pro legislativu JUDr. Petra Šimerky a ředitele Výzkumného ústavu bezpečnosti práce, v. v. i. a předsedy České ergonomické společnosti RNDr. Stanislava Malého, Ph.D., zahájena konference „Ergonomie v současné praxi“. Jednalo se o akci pořádanou v rámci celoevropské kampaně „Zdravé pracoviště - bezpečná údržba“, jejímž cílem je zvyšovat povědomí o důležitosti údržby na evropských pracovištích. Konference se zabývala uplatněním nejnovějších poznatků ergonomie v prevenci rizik. Účast na ní byla vysoká, asi okolo 60 lidí. Pořadateli konference byly Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU-OSHA), Ministerstvo práce a sociálních věcí, Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i. (VÚBP, v. v. i.) a Česká ergonomická společnost.
Po úvodních slovech následovaly prezentace příspěvků aktivních účastníků, které byly hojně zastoupeny pracovníky VÚBP, v. v. i., ale i řadou odborníků z vysokých škol. Odborný program zahájila svým příspěvkem „Metodologie v ergonomii pracovních systémů“ Ing. Světla Fišerová, Ph.D., z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Poté následovala přednáška PhDr. Davida Michalíka, Ph.D., z VÚBP, v. v. i., který se ve svém příspěvku „Komunikace jako základ (ne)funkčního pracovního systému“ nastínil problematiku komunikace, která je podstatná pro chod a fungování jakéhokoliv pracovního systému. Rovněž vymezil formy a překážky, resp. aspekty pro zdárný průběh celého komunikačního procesu. Také představil sadu dotazníků k zjišťování kvality interní komunikace (D-KIK), která byla vytvořena v rámci aktivit VÚBP, v. v. i. Po PhDr. Michalíkovi vystoupil RNDr. Mgr. Petr Skřehot, také z VÚBP, v. v. i., s přednáškou na téma „Lidský činitel a jeho význam v průběhu životního cyklu technologického zařízení“. RNDr. Skřehot poukázal na význam lidského činitele a jeho spolehlivosti na bezpečnost provozu technologických zařízení, a to v průběhu všech fázích jeho životního cyklu. Svou přednášku autor zakončil popisem průběhu vybraných nehod, jejichž příčinou bylo právě selhání lidského činitele. Následovala přednáška pana Jana Koháka z Toyota Material Handling CZ s.r.o., jediné komerční firmy, která se ergonomické konference aktivně zúčastnila. Pan Kohák ve své názorné přednášce „Ergonomické parametry manipulační techniky zvyšují bezpečnost a snižují námahu obsluhy“ upozornil na výhody ergonomických prvků a uspořádání manipulační techniky vyráběné firmou Toyota Material Handling CZ s.r.o.
Po pauze na oběd vystoupil s příspěvkem „Počítačová pracoviště na fakultě lesnické a dřevařské Mendelovy university v Brně“ RNDr. Vladimír Šedivý, CSc., ze zmíněné fakulty Mendelovy university. Na přednášku doktora Šedivého volně navázal Ing. Jakub Marek z VÚBP, v. v. i., prezentací s názvem „Praktické zkušenosti s testováním vybraných prvků pracovního místa s počítačem“. Ve svém příspěvku se Ing. Marek věnoval ergonomii pracovního místa s počítačem se zaměřením na počítačové klávesnice a myši. Porovnal klasické (běžně používané) myši a klávesnice s nejnovějšími moderními výrobky zaměřenými na ergonomický design a konstrukci podporující optimální přirozené polohy horních končetin při práci s počítačem. Autor poukázal i na nedostatky zmíněných výrobků, zdravotní obtíže spojené s jejich užíváním, seznámil posluchače se svými osobními zkušenostmi s vybraným počítačovým setem a ilustrativně popsal vhodná řešení pracovních míst s počítačem. Následovala přednáška Ing. Heleny Prokopové z Cechu čalouníků a dekoratérů o „Standardech lehacích ploch pro VŠ koleje, středoškolské a jiné ubytovny mládeže a studentů“ a prezentace Mgr. Petra Fiľa, Ph.D., z Ústavu lesní a dřevařské techniky Mendelovy univerzity v Brně „Aplikace počítačového programu Biofeedback 2000 x-pert v ergonomické praxi“. Odbornou část konference zakončila svou prezentací „Klíčové faktory ovlivňující kvalitu pracovního ovzduší“ Ing. Marcela Rupová z VÚBP, v. v. i. Autorka se ve svém příspěvku zaměřila na výčet aktuálních poznatků o faktorech ovlivňujících kvalitu pracovního ovzduší na vybraných pracovištích s důrazem na možné ovlivnění pracovní pohody zaměstnanců a vznik specifických rizik.
Konference „Ergonomie v současné praxi“ i doprovodný program proběhly ve velmi příjemném duchu. Všech devět zmíněných odborných přednášek mělo vysokou úroveň a velkou návštěvnost. Příspěvky pracovníků VÚBP, v.v.i., naleznete již nyní v příloze tohoto článku. Účast na konferenci jistě přinesla všem přítomným řadu nových užitečných poznatků a pracovních kontaktů, o čemž svědčily jejich živé diskuse. Průběh celé konference byl kontinuálně natáčen. Videozáznam bude spolu s většinou prezentací v nejbližší době zveřejněn. Pro aktuální informace, prosím, sledujte nové webové stránky České ergonomické společnosti http://www.vubp.cz/ces/.
Ing. Jakub Marek - Praktické zkušenosti s testováním vybraných prvků pracovního místa s počítačem
PhDr. David Michalík, PhD. - Komunikace jako základ (ne)funkčního pracovního systému
Ing. Marcela Rupová - Klíčové faktory ovlivňující kvalitu pracovního ovzduší
Vzorová citace:
RUPOVÁ, Marcela. Ohlédnutí za konferencí „Ergonomie v současné praxi“. Časopis výzkumu a aplikací v profesionální bezpečnosti [online]. 2010, roč. 3, č. 3-4. Dostupný z WWW: <http://www.bozpinfo.cz/josra/josra-03-04-2010/ohlednuti-konference-ergonomie.html>. ISSN 1803-3687.
Výzkumný institut práce a sociálních věcí, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1 - Nové Město
IČO: 00025950
Datová schránka: yi6jvet
DIČ: CZ00025950