Jelikož se nebezpečné látky dnes nevyskytují výlučně jen v chemickém průmyslu, ale díky širokému využití také v dopravě a věcech denní potřeby, je nutné s nimi zacházet obezřetně a dobře si uvědomovat rizika, která mohou představovat jak pro člověka samého, tak i pro životní prostředí. Je proto zřejmé, že stále větší roli i v běžném životě hraje prevence rizik. Snahou tohoto přístupu je rizika systematicky vyhledávat, analyzovat, přijímat opatření pro jejich odstranění či eliminaci, popřípadě navrhovat způsoby, jak se jim bránit či jak zmírňovat případné nežádoucí následky nastalých mimořádných událostí. S ohledem na rozmanitost rizik, jejich zdrojů i jejich projevů se správná praxe v prevenci rizik neobejde bez širokého spektra kvalitních a srozumitelných informací. A právě soustředit a srozumitelným způsobem interpretovat tyto informace se snaží právě vyšlá monografie. V knize jsou shrnuty a přehledně uspořádány nejnovější poznatky z oblasti nakládání s nebezpečnými látkami, průmyslové bezpečnosti, prevence závažných havárií či řešení mimořádných událostí. Vedle toho kniha předkládá také základní informace o možném ohrožení teroristickými útoky, které se stávají stále vážnější hrozbou.
První díl obsahuje tři základní tematické okruhy:
V rámci nich se pak v jednotlivých kapitolách se čtenář může dozvědět například o:
Aby čtenáři nemuseli pro praktické využití zde uváděných informací vyhledávat ještě další zdroje, obsahuje kniha také rozsáhlé přílohy:
Druhý díl, který rozvíjí poznatky uvedené v díle prvním, je pak koncipován do pěti hlavních oddílů:
V rámci nich je pojednáno o:
Kniha je určena především pro vědecké a výzkumné pracovníky, odborníky z průmyslové sféry, pracovníky bezpečnostního managementu a krizového řízení, příslušníky integrovaného záchranného systému, inspektory státního odborného dozoru v oblasti požární ochrany, bezpečnosti práce, hygieny či ochrany životního prostředí, pracovníky krajských úřadů a v neposlední řadě pro vysokoškolské studenty studujících v oborech bezpečnostního inženýrství, průmyslové chemie či ochrany životního prostředí.
Předkládaná monografie vznikla v rámci řešení projektu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR č. 1H-PK2/35 „Ověření modelu šíření a účinků ohrožujících událostí – SPREAD“. Vedoucím autorského týmu byl Petr Skřehot a kromě dalších oborníků z Výzkumného ústavu bezpečnosti práce, v. v. i., a společnosti T-SOFT a.s., se na jejím vzniku podílela také řada dalších uznávaných osobností z předních českých akademických pracovišť. Vydání knihy podpořili Ministerstvo životního prostředí ČR, Ministerstvo vnitra ČR, Česká technologická platforma bezpečnosti průmyslu a Úřad pro normalizaci, metrologii a zkušebnictví.
První vydání knihy v nákladu 400 ks bylo cíleně distribuováno spoluřešitelům projektu SPREAD, našim partnerům, členům Rady vlády pro BOZP a vybraným složkám státní správy a samosprávy. V závislosti na zájmu veřejnosti však plánujeme druhé opravené vydání, které by již bylo určeno pro širší odbornou veřejnost a bylo by možné výtisky zakoupit ve VÚBP, v. v. v. i. Proto uvítáme Vaše reakce (na adrese neumannovab@vubp-praha.cz), které toto druhé vydání budou moci urychlit.
Zde předkládáme ukázkové kapitoly
1. díl – obsah knihy (PDF, 63 kB)
2.díl – obsah knihy (PDF, 99 kB)
1. díl – kapitola 1.4.3: Chemické látky v pracovním ovzduší (PDF, 631 kB)
2. díl – kapitola 4.6.3: Účinky tlakové vlny (PDF, 387 kB)
Vzorová citace
SKŘEHOT, Petr. Vyšla nová kniha Prevence nehod a havárií. Časopis výzkumu a aplikací v profesionální bezpečnosti [online]. 2009, roč. 2, č. 4. Dostupný z WWW: <http://www.bozpinfo.cz/josra/josra-04-2009/kniha_skrehot.html>. ISSN 1803-3687.
Výzkumný institut práce a sociálních věcí, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1 - Nové Město
IČO: 00025950
Datová schránka: yi6jvet
DIČ: CZ00025950