Vlivem rostoucí meteorologické nestability klimatu a stále častějšímu výskytu silných bouří, větrných smrští a vysoké sněhové pokrývky v našich zeměpisných šířkách je třeba reálně počítat s možnými negativními dopady těchto živelných pohrom na lesní porosty – s lesními kalamitami. Nutnost urychleně řešit těžbu dřeva v postižených oblastech, maximální nasazení materiálně technických a zejména lidských zdrojů sebou přináší vysoké riziko ohrožení zdraví a životů těchto zaměstnanců. Úrazy při uvedených situacích vznikají z několika příčin. Ukazuje se, že tou nejvýznamnější je manipulace s materiály, břemeny a pracovními nástroji. Ve spojení s prací ve ztíženém terénu v lese či za zhoršených povětrnostních podmínek pak obvykle vznikají pracovní úrazy s velmi závažnými následky, což potvrzují i alarmující hodnoty z prováděných statistik. Z nich vyplývá, že dlouhodobě nejvyšší hodnoty ukazatelů pracovní úrazovosti pro těžké pracovní úrazy vykazují stavebnictví a právě zmíněné lesnictví. Jedná se jak o nejvyšší absolutní počty pracovních úrazů se závažnými následky, tak i o nejvyšší četnost při ruční manipulaci s břemeny na 100 000 zaměstnanců.
Nejčastějším typem úrazového děje v lesnictví a při těžbě dřeva je ztráta kontroly nad ručně přenášeným břemenem provázená pádem břemene na postiženého s následkem vážných zranění, mnohdy s trvalými následky. Častá jsou také vnitřní poranění páteře nebo poškození zatížených svalových skupin. Velmi častým typem úrazu jsou též různé jednorázově prováděné nestandardní ruční manipulace s různorodými předměty a nástroji zpravidla vysoké hmotnosti, při kterých dochází ke ztrátě stability předmětu/nástroje, jeho vysmeknutí a pádu na postiženého nebo jeho přiražení. Pokud jde o smrtelné pracovní úrazy při těžbě dřeva, pak převládá zasažení padajícím stromem nebo odlomenou větví, pádem kmene z korby nákladního auta a přiražení pohybujícím/valícím se kmenem. Každý rok se takto při těžbě dřeva zraní 3 až 7 pracovníků, přičemž za posledních 5 let se celkový počet smrtelných pracovních úrazů vyšplhal již na 25. Bohužel, stávající trend v počtech smrtelných úrazů se nedaří zvrátit a to i přes to, že celkové počty pracovních úrazů v lesnictví se dlouhodobě snižují (z 1168 v roce 2001 na 621 v roce 2008). Převažující příčinou těchto událostí je většinou nerespektování ohroženého prostoru, podceňování rizik a nesprávně zvolené pracovní postupy, tedy činnosti související nikoli s používáním mechanizace a těžké techniky, nýbrž s lesní těžbou jako takovou. Nezanedbatelnou roli zde hraje také nedostatečná komunikace mezi jednotlivými pracovníky, mnohdy ztížená i jazykovou bariérou v případě zaměstnanců-cizinců.
Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlásilo v roce 2010 veřejnou soutěž na řešení projektu aplikovaného výzkumu na téma „Výzkum a vývoj metod a postupů BOZP při těžbě dřeva (včetně kalamitní) s cílem zvýšit prevenci rizik zaměstnanců, OSVČ a agenturních zaměstnanců“, který by měl přinést aktuální poznatky z praxe a navrhnout postupy pro snižování rizik při uvedených pracích. Řešením uvedeného projektu byl pověřen Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v.v.i., který je jedinou institucí, která v ČR provádí systematickou vědeckovýzkumnou činnost v oblasti BOZP a pracovního prostředí.
Hlavním cílem projektu, jehož řešení bude probíhat od 1. 2. 2011 do 31. 12. 2011, je provést detailní analýzu pracovní úrazovosti v oboru lesnictví a těžby dřeva s akcentem na nehody/úrazy, které se stávají při řešení kalamitních stavů. Studie bude vycházet ze širokého spektra praktických poznatků, které budou získávány ze statistik Českého statistického úřadu, z odborné literatury a také přímo z praxe (pracoviště v lese). Předmětem řešení bude navržení způsobů pro účinnou prevenci rizik, zejména pak způsobů organizace práce v krizových podmínkách ve snaze eliminovat převažující problémy v oblasti BOZP. Výzkum zahrne také požadavky a nároky na osoby samostatně výdělečně činné a agenturní pracovníky a bude definovat požadavky na jejich proškolení a provedení efektivního zácviku. Zpracovány budou také případové studie, resp. bezpečnostní karty pro jednotlivé pracovní činnosti vykonávané při těžbě dřeva.
Základní výzkumná strategie projektu je následující:
Konečné výstupy a aktuální poznatky budou promítnuty do návrhů konkrétních opatření. Předpokládá se, že výstupy budou zpracovány v následujícím členění:
Jelikož se jedná o téma, které je skutečně aktuální i z pohledu inspekce práce, bude do řešení projektu zapojen také Státní úřad inspekce práce. Ten v průběhu 1. pololetí 2011 mimo jiné uskuteční kampaň s názvem „Bezpečnost práce při práci při těžbě dřeva", která bude cíleně zaměřena především na OSVČ. Daná problematika se proto dotýká také majitelů/správců lesů, kteří si tyto osoby na práci najímají a často nemají zajištění BOZP na „svých pracovištích“ pod kontrolou. Z tohoto důvodu se do řešení zapojí také několik privátních i státních firem, které se dlouhodobě aktivně angažují ve zlepšování prevence rizik při lesnických pracích.
Vzorová citace
MAREK, Jakub; SKŘEHOT, Petr. Výzkum a vývoj metod a postupů BOZP při těžbě dřeva s cílem zvýšit prevenci rizik zaměstnanců, OSVČ a agenturních zaměstnanců. Časopis výzkumu a aplikací v profesionální bezpečnosti [online]. 2011, roč. 4, č. 1. Dostupný z WWW: <http://www.bozpinfo.cz/josra/josra-01-2011/tezba-dreva.html>. ISSN 1803-3687.
Výzkumný institut práce a sociálních věcí, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1 - Nové Město
IČO: 00025950
Datová schránka: yi6jvet
DIČ: CZ00025950