Společná vize pod záštitou MPSV v rámci Evropských dnů BOZP a dvouleté kampaně Evropské agentury pro BOZP s názvem Zdravé pracoviště 2012-2013 pořádala v říjnu 2013 třetí setkání zástupců institucí státní správy, orgánů státního dozoru, profesních sdružení a sociálních partnerů z ČR a EU k BOZP.
Ve dnech 12. a 13. listopadu 2013 proběhl ve slovenském Štrbském Plese již 26. ročník mezinárodní konference „Aktuální otázky bezpečnosti práce“. Jedná se o největší a nejprestižnější akci tohoto typu na Slovensku.
Veletrh A + A je největším světovým odborným veletrhem bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a současně i největším evropským informačním a diskusním fórem k této problematice. Vedle expozic je součástí veletrhu A + A mezinárodní kongres o BOZP.
To understand the accident and at the same time to create a proper emergency scenarios, it is necessary to know the physical nature of emergency events. The aim of this contribution is to describe the possibility of verifying the characteristics of the phenomenon of Fire Ball.
V případě chemických havárií velkého rozsahu je nutno věnovat pozornost především látkám s akutní toxicitou, které představují bezprostřední environmentální riziko. Pro vyhodnocení následků úniků nebezpečných látek a jejich mobilitu je potřeba znát fyzikálně-chemické a ekotoxické vlastnosti látek.
Tento článek se zaměřuje na popis aktuálních požadavků vztahujících se k bezpečnosti strojních zařízení v Ruské federaci a na způsob jejích splnění. Autoři se zde věnují rovněž srovnání platné legislativy vztahující se k oblasti bezpečnosti strojních zařízení v EU a v Rusku.
Tento článek se zabývá vymezením specifických ergonomických principů v oblasti sedacích prvků městského mobiliáře a jejich využitím při návrhu vlastního designu netradičního sedacího prvku (lavičky). Tyto principy vycházejí z analýzy existujících sedacích prvků.
Společná vizia pod záštitou Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR pořádala v květnu 2013 setkání zástupců institucí státní správy, orgánů státního dozoru, profesních sdružení a sociálních partnerů ze Slovenska a České republiky nad otázkami souvisejících s BOZP na pracovištích.
Ve dnech 15. a 16. května 2013 proběhla mezinárodní konference Bezpečnost a ochrana zdraví při práci 2013. Konference proběhla v Ostravě na půdě VŠB-TU Ostrava. V rámci konference zaznělo mnoho podnětných příspěvků především z oblasti bezpečnosti, bezpečnostního inženýrství a podobně.
The goals of this contribution are (i) to summarize the adopted threshold damage criteria used for major accident consequence modeling of fire accidents in Spain and (ii) to numerically compare obtained results with the index-based method used in the Czech Republic.
The last one of the articles dealing with results of THESEIS project (Training on Health & Safety for workers in the Environmental Industrial Sector) presents the results of surveys focused on spectrum and level of knowledge of eco-industry workers about specific risks related to their work.
Cílem první části článku je popsat provozní podmínky v letectví a ukázat, do jaké míry se změní spolehlivostní parametry systému při uvažování těchto podmínek oproti spolehlivostním parametrům získaným pro tzv. standardní podmínky, které se běžně při analýze spolehlivosti používají.
Článek se zaměřuje na způsob splnění požadavků Ruské federace vztahujících se jak k funkční bezpečnosti strojních zařízení, tak i ke způsobu splnění dalších všeobecných požadavků kladených na zařízení dovážená ze zahraničí. Autoři se zde věnují rovněž srovnání platné legislativy v EU a v Rusku.
Příspěvek je zaměřen na teoretická východiska komunikace o rizicích v oblasti prevence závažných havárií s důrazem na širokou veřejnost. V příspěvku je vymezen obecný kontext komunikace o rizicích s vymezením odlišností mezi komunikací o rizicích a krizovou komunikací.
Dne 4. února 2013 proběhl pod Centrem moderního vzdělávání seminář na téma „Stavební zákon a předpisy na ochranu životního prostředí“. Jednalo se o seminář stručně seznamující zájemce se stavebním zákonem, jeho novelou a na něj navazujících předpisů z oblasti životního prostředí.
České Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy pořádalo ve druhé polovině ledna 2013 setkání zástupců Evropského inovačního a technologického institutu a jeho znalostních a inovativních společenství s českými subjekty především z řad podniků a výzkumných center.
A purpose of this article is to contribute to the question: “How the major accident safety information campaigns for the public have been made in recent years” with regard to legal requirements and regulations for measures to prevent or limit the consequences of serious chemical accidents.
This paper deals with possible approaches to complex work environment assessment. It is known that individual factors of work environment can significantly affect human behavior. Ensuring suitable work environment is a basic requirement for complex assessment of risk factors.
We present the analysis of existing approaches to risk analyses in the European Union, in the area of the control of major-accident hazards involving dangerous substances and the index-based deterministic method developed and used for evaluation of emergency planning zone in Italy.
The first part from intended series of articles focused on selected results of the THESEIS project (Training on Health & Safety for workers in the Environmental Industrial Sector) presents results of a questionnaire survey carried out in enterprises producing industrial wastewater in the Czechia.
Článek se zabývá problematikou muskuloskeletálních poruch, které postihují pracovníky v celém světě. V úvodu jsou popsány zásadní globální problémy s vazbou na ergonomii, na což navazuje vysvětlení toho, jak se muskuloskeletální poruchy projevují a co mají za následek.
Another article dealing with results of THESEIS project (Training on Health & Safety for workers in the Environmental Industrial Sector) presents the results of a survey aimed at identifying the status of national qualifications systems in the countries participating in the project.
Příspěvek je tematicky zaměřen na problematiku hodnocení pracovních poloh člověka při práci za pomoci ergonomických analýz nástrojů digitálního podniku a časovou náročnost při užití těchto nástrojů. Při práci s těmito nástroji je nutné vytvořit digitální model pracoviště.
Spolehlivost lidského činitele je důležitým faktorem při vzniku mnoha nebezpečných situací. Ovšem i samotná havarijní situace výraznou měrou ovlivňuje spolehlivost lidského činitele, a to jak změnou podmínek, tak i z hlediska ergonomie obsluhy.
Výzkumný institut práce a sociálních věcí, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1 - Nové Město
IČO: 00025950
Datová schránka: yi6jvet
DIČ: CZ00025950