MAPIS - Major Accident Prevention Information System - je dlouho očekáváný systém v předávání informací pro oblast prevence závažných havárií a oblast prevence rizik v pracovních systémech. Tento informační systém je jedním z výstupů projektu Centrum prevence a omezování rizik závažných havárií řešeného Výzkumným ústavem bezpečnosti práce, v.v.i., který byl podpořen z Operačního programu Životní prostředí. Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v.v.i., mj. plní i funkci odborného pracoviště pro prevenci závažných havárií (OPPZH). Toto pracoviště se zabývá, vedle poradenské činnosti a odborné přípravy pracovníků státní správy, posuzováním bezpečnostní dokumentace zpracované pro objekty, ve kterých je umístěna (vyráběna, zpracovávána, používána, přepravována nebo skladována) některá vybraná nebezpečná látka dle zákona 224/2015 Sb., o prevenci závažných havárií způsobených vybranými nebezpečnými chemickými látkami nebo chemickými směsmi (dříve zákona č. 59/2006 Sb.).
Představovaný informační systém si klade za cíl především soustřeďovat informace k problematice prevence závažných havárií, jako jsou legislativní, metodické, doporučené a jiné odborné materiály a další relevantní zdroje. Rovněž poskytuje informace z oblasti úzce svázané s prevencí závažných havárií, a to z oblasti rizik v pracovním prostředí, která mohou mít vliv na spolehlivost a chybování lidského činitele. MAPIS je integrovaný informační a znalostní systém přístupný všem subjektům zapojeným do systému prevence závažných havárií v ČR, které hledají informace z oblasti rizik, prevence a omezování environmentálních rizik, ale i z pracovního prostředí, bezpečnosti provozu průmyslových i neprůmyslových technologií a oblasti vzdělávání. Je určen např.:
MAPIS dále poskytuje podporu procesu posuzování bezpečnostní dokumentace zpracované pro objekty ve smyslu zákona o prevenci závažných havárií. Sjednocuje například způsoby práce jednotlivých skupin a subjektů zapojených do tohoto procesu a zavádí jednotnou formu příslušných výstupů.
Informační a znalostní systém MAPIS umožňuje uživatelům interaktivní přístup k jednotlivým modulům a informacím na různých úrovních podle přístupových rolí. Je vhodným způsobem strukturován, aby umožňoval:
Přístupové role přiděluje po přihlášení do systému správce systému.
Systém MAPIS je tvořen pěti provázanými moduly, které jsou pro přehlednost barevně odlišeny. Popis modulů, uživatelské role, vkládání dat a způsob práce s jednotlivými moduly je popsán v nápovědě jednotlivých modulů.
Jedná se o tyto moduly:
Tento systémový modul představuje veřejný informační zdroj, jehož funkcí je shromažďování relevantních informací k problematice prevence závažných havárií.
Informace k problematice prevence rizik soustředěné v tomto modulu jsou určeny všem kategoriím osob provádějícím nebo řídícím jakoukoliv profesionálně pracovní činnost, která může znamenat riziko vzniku závažné havárie. Informace z modulu mohou přispět jak k rozvoji osvěty a lepší informovanosti o významu optimálních a bezpečných pracovních podmínek a postupů s pozitivním vlivem jak na spolehlivost a chybování pracovníků, tak ke zvyšování efektivity a kvality práce, a tím i kvality života.
Modul je určen pro provozovatele objektů podle zákona č. 224/2015 Sb., ale využití nalezne i v dalších průmyslových podnicích. Obsahuje různé aplikace, vytvářející podporu pro zvyšování bezpečnosti provozu zařízení a technologických celků, zlepšování kultury bezpečnosti v podniku a zvyšování spolehlivosti lidského činitele. Použité nástroje umožňují provádět např. dílčí analýzy rizik a vyhodnocovat klíčové faktory ovlivňující spolehlivost lidského činitele na pracovištích. Modul obsahuje také návody a postupy pro monitoring vybraných faktorů ovlivňujících spolehlivost lidského činitele a determinant úrovně kultury bezpečnosti, aplikaci určenou pro analýzu možných chyb lidského činitele, nástroje pro vyšetřování příčin závažných havárií, provozních nehod a skoronehod, a konečně psychodiagnostickou baterii určenou k zjišťování způsobilosti pro výkon práce v rizikových provozech.
Modul je zaměřen na podporu procesu posuzování bezpečnostních dokumentů zpracovaných ve smyslu zákona o prevenci závažných havárií. Tento systémový modul představuje veřejný informační zdroj. Klade si za cíl shromažďovat a soustřeďovat relevantní informace k problematice prevence závažných havárií, jako jsou legislativní, metodické, doporučené a jiné odborné materiály, a další relevantní zdroje.
Jedná se o databázový systém obsahující dostupné informace o proběhlých nežádoucích událostech v průmyslu a jejich analýzy i informace o pracovních úrazech, včetně dalších údajů z oblasti pracovní úrazovosti.
Záměrem celého systému MAPIS bylo vytvořit kvalitní platformu, zajišťující plynulejší přechod k naplnění požadavků směrnice SEVESO III transponované do nového zákona o prevenci závažných havárií, ale i poskytující moderní přístupy v této oblasti. Věříme, že usnadní pochopení nových povinností provozovatelů, napomůže dotčeným orgánům veřejné správy, zkvalitní komunikaci a spolupráci všech zapojených subjektů, a tím přispěje ke zkvalitnění celého systému prevence závažných havárií v ČR. Přejme si, aby integrovaný informační a znalostní systém MAPIS napomohl ke zvýšení úrovně průmyslové bezpečnosti i ochrany zdraví, životů lidí a životního prostředí, a v dlouhodobém horizontu pak i ke zvýšení konkurenceschopnosti českého průmyslu.
Odkaz na MAPIS, včetně dalších informací, je přístupný na webových stránkách Výzkumného ústavu bezpečnosti práce, v.v.i., www.vubp.cz/mapis.
Další důležité informace naleznete na webových stránkách Ministerstva životního prostředí: www.mzp.cz, které je ústředním správním úřadem na úseku prevence závažných havárií.
Některé metodické a výkladové materiály jsou součástí tohoto speciálního čísla JOSRA PREVENCE ZÁVAŽNÝCH HAVÁRIÍ, vybrané metodické pokyny k zákonu č. 224/2015 Sb. budou postupně v roce 2016 zveřejňovány ve Věstnících MŽP, poté se objeví i na Oborovém portálu prevence závažných havárií.
Vzorová citace
MACLOVÁ, Irena; PRAŽÁKOVÁ, Martina. Podpora prevence závažných havárií. Časopis výzkumu a aplikací v profesionální bezpečnosti [online], 2016, roč. 9, speciální č. Prevence závažných havárií. Dostupný z WWW: <http://www.bozpinfo.cz/josra/josra-zavazne-havarie/podpora-pzh.html>. ISSN 1803-3687.
Výzkumný institut práce a sociálních věcí, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1 - Nové Město
IČO: 00025950
Datová schránka: yi6jvet
DIČ: CZ00025950