Cílem konference bylo prezentovat nové trendy, postupy prevence a zkušenosti v BOZP. Snahou také bylo zamyslet se nad zlepšením pracovních podmínek ve stavebnictví a s tím spojené legislativní úpravy, které si z důvodu neustálého technického a technologického vývoje, ale i z přístupů zaměstnavatelů a zaměstnanců tato oblast žádá.
Konference měla podobnou inspiraci jako mezinárodní konference Bezpečná stavba, pořádaná českým Ministerstvem práce a sociálních věcí ve spolupráci se Společnou vizí a Ecological consulting, v listopadu minulého roku v Olomouci.
Jedním ze společných jmenovatelů obou akcí je iniciativa pracovníků z praxe. Odborníci na bezpečnost práce, kteří přímo na pracovištích a staveništích uplatňují požadavky na bezpečnost a ochranu zdraví, velmi dobře vědí, s jakými problémy se musí pracovníci dennodenně potkávat a jak je složité realizovat potřebná opatření pro udržení a zvyšování úrovně BOZP. Společná vize v České republice i na Slovensku se zaměřuje na problematiku stavebnictví a úlohu koordinátorů. Mezinárodní konference poskytla platformu pro širokou paletu přednášek i neformálních diskusí, při nichž se ukazovalo, že problémy, s nimiž se setkávají kolegové na Slovensku, mají blízko i k problémům v České republice.
Ve třech jednacích dnech, se zastoupením slovenských, českých i dalších zahraničních řečníků, byly představeny pohledy jednotlivých účastníků z institucí státní správy, orgánů státního dozoru, profesních sdružení a sociálních partnerů na otázky související s BOZP na pracovištích.
Program konference se především zaměřil na:
V rámci konference byl zajištěn i doprovodný program, který zahrnul problematiku:
Pořadatelé zajistili i možnost vzájemného neformálního setkávání účastníků na společenském večeru a v rámci prohlídky Bojnického zámku.
První den konference byl zaměřen na hodnocení současné situace BOZP na pracovištích v Evropské unii a aktuální stav legislativy v SR a ČR. Právní předpisy SR v oblasti BOZP upravují povinnosti, opatření a úlohy zaměstnavatelů, zaměstnanců, veřejných orgánů, sociálních partnerů a dalších zainteresovaných institucí. Přehled všeobecných závazných právních předpisů pro tuto oblasti je harmonizován s právně závaznými dokumenty EU a standardy MOP.
Způsob a rozsah implementace evropských předpisů do původně společného československého právního systému není pochopitelně totožný. Např. Slovenská republika zavedla povinnost jmenování koordinátora dříve než ČR, stále se však potýká s obdobnými problémy, jako v případě českých koordinátorů. V oblasti práce ve výškách bude na Slovensku teprve nyní rušen předpis z roku 1990, jehož novela v České republice byla vydána již v roce 2005.
Vlastní implementace evropských předpisů je ovšem pouze začátek. Uplatňování jejich požadavků v praxi ukazuje, že je také potřeba průběžně sledovat následné dopady a na základě jejich vyhodnocení pak reagovat vhodnými opatřeními tak, aby bezpečnost práce nebyla chápána jako přítěž, ale jako pozitivní prvek. Významnou roli má v této oblasti také inspekce práce a odbornost inspektorů, která se podílí velkou měrou na jejich důvěryhodnosti.
V rámci přednášek prvního dne byla zmíněna i otázka tlaku na nejnižší cenu při veřejných zakázkách, který se odráží v kvalitě odvedené práce a v neposlední řadě i v nepřiměřené minimalizaci nákladů na bezpečnost práce.
Stejně jako v České republice jsou to i na Slovensku velké společnosti, které kladou větší důraz na problematiku BOZP. Jejich zástupci při svých prezentacích na konferenci informovali o snaze zapojovat do dění kolem bezpečnosti práce co největší počet zaměstnanců a o prostředcích, jak toho dosáhnout.
Předseda slovenské Spoločné vízie na závěr prvního dne seznámil přítomné s pestrou činností sdružení na národním poli i jeho zapojení do zahraničních aktivit.
Příklady implementace správné praxe v oblasti BOZP na pracovištích byly předmětem jednání druhého a třetího dne konference. Konference zde úspěšně navázala na podobné jednání českých a slovenských odborníků zaměřené na organizaci BOZP ve stavebnictví uspořádané v loňském roce na podzim v Olomouci.
Hlavní význam správné praxe spočívá v ověření praktické aplikace předpisových požadavků a důkazu, že skutečně přinášejí očekávané výsledky. Tímto způsobem by se měl potlačit nebo zcela odstranit formální přístup k problematice bezpečnosti práce. Přednášející uvedli k tomuto tématu řadu konkrétních příkladů. V této souvislosti by se nemělo zapomínat ani na zpětnou vazbu, která by měla vést ke zkvalitňování předpisové základny.
Odborná způsobilost obsluh stavebních strojů a vysokozdvižných vozíků je diskutovaným problémem v České i Slovenské republice. Stanovení jasných požadavků na potřebnou kvalifikaci a jejich sjednocení i v rámci Evropy prostřednictvím nové evropské normy, jak o to usiluje skupina slovenských odborníků, je jednou z cest, jak uvedený problém řešit.
K otázce vyhrazených technických zařízení se v návaznosti na přednášku rozvinula zajímavá diskuse, která ukázala, že na řešení problémů mají zájem odborníci z praxe i zástupci Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Pozornost byla věnována i údržbě, jako součásti prevence rizik, která by měla flexibilně reagovat na požadavky zaměstnavatele. Evropské požadavky na posuzování shody při umisťování strojů a strojních zařízení na trh definují jeho bezpečnost při zahájení užívání, údržba se pak musí podílet na zachování jejich bezpečnosti po celou dobu používání.
Řada přednášek se dotýkala zkušeností souvisejících s činností koordinátorů bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na staveništích. Stejně jako již mnohokrát v minulosti i nyní byla zdůrazňována potřeba ustavení a aktivity koordinátora již ve fázi přípravy stavby. Častou chybou jsou případy, kdy koordinátor supluje činnost odborně způsobilých osob pro identifikaci rizik u jednotlivých subdodavatelů.
Program konference je dostupný na http://www.incoboz.sk/program.pdf.
Přínosy konference:
Vzorová citace
BUKOVSKÁ, Marie …[et al.]. Mezinárodní konference BOZP „Bezpečné pracovisko“ a česko-slovenský seminář „Bezpečné stavenisko. Časopis výzkumu a aplikací v profesionální bezpečnosti [online]. 2013, roč. 6, č. 2. Dostupný z WWW: <http://www.bozpinfo.cz/josra/josra-02-2013/konference-bezpecne-pracovisko.html>. ISSN 1803-3687.
Výzkumný institut práce a sociálních věcí, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1 - Nové Město
IČO: 00025950
Datová schránka: yi6jvet
DIČ: CZ00025950