Ve dnech 17. a 18. ledna 2012 se konala v Bruselu zahajovací schůzka (tzv. kick-off meeting) členů týmu nového projektu programu Leonardo da Vinci zaměřeného na vzdělávání v oblasti eko-průmyslu. Tento nový projekt dostal název THESEIS (Training on Health & Safety for workers in the Environmental Industrial Sector) a bude probíhat až do třetí čtvrtiny roku 2013. Vedoucím projektu je firma SIGMA Consultants Ltd. se sídlem v řecké Soluni. Celkem se k projektu připojilo 12 partnerů z 8 zemí (Řecko, Belgie, Švédsko, Finsko, Německo, Česká republika, Polsko, Bulharsko). Konkrétně to jsou:
Cílem projektu je ve spolupráci uvedených partnerů připravit, otestovat a diseminovat vzdělávací program BOZP pro zaměstnance v průmyslu zaměřeném na ekologii, životní prostředí, odpadové hospodářství atd., tzv. “environmental industry” či “eco-industry”. Jedná se o nové expandující odvětví zaměřené na ochranu životního prostředí. Zaměstnanci pracující v tomto odvětví by měli mít přiměřené znalosti a dovednosti pro řešení specifických rizik vyplývajících z jejich činnosti.
Eko-průmysl zahrnuje provoz a služby související s nakládáním s pevnými odpady, recyklaci, čištění odpadních vod, znečištění ovzduší, půdy a podzemních vod apod. Podle nejnovějších studií (ECORYS 2009) činí přímá zaměstnanost v tomto odvětví více než 2,5 milionu osob zaměstnaných na plný úvazek. Eko-průmysl má ve světě konkurenční výhodu, a to zejména z toho důvodu, že byl dříve než jiná odvětví konfrontován s negativními důsledky znečištění životního prostředí. Kromě toho má též velký potenciál přispět k dosažení cílů lisabonské smlouvy pro růst zaměstnanosti. Eko-průmysl trpí však kromě jiného zejména nedostatkem zprostředkování a vytváření nových znalostí, dovedností a schopností svých pracovníků, zejména kvůli neustále se zvyšující úrovni technického vývoje v tomto odvětví. Také nová legislativa a zvýšení zájmu veřejnosti o problematiku nebezpečných látek, kvalitu vodních zdrojů, kontaminované lokality, znečištěný vzduch apod. zvyšuje potřebu zlepšit kompetence pracovníků v eko-průmyslu. Proto se projekt THESEIS zaměří na vytvoření odpovídajícího vzdělávání pro odborníky zde zaměstnané.
Nutnost vytvoření nového vzdělávacího programu vyplývá ze skutečnosti, že tak, jak odhalují i průzkumy v zúčastněných zemích a je uvedeno v publikacích různých organizací EU, nezahrnují školicí materiály ani vzdělávací programy konkrétní zaměření na eko-průmysl, jeho nové technologie a nově vznikající požadavky. THESEIS by měl proto řešit výše uvedené nedostatky vytvořením společného odborného vzdělávacího modulu založeného na vzájemné výukové strategii a integraci interaktivního on-line designu, který bude zpracováván na tzv. „Virtual Community Platform“, tedy společné virtuální platformě všech na tomto projektu spolupracujících organizací. Více se o programu THESEIS lze dozvědět na jeho oficiálních stránkách www.theseis-training.eu.
Vzorová citace
HORAČKOVÁ, Alena. Projekt THESEIS zahajuje. Časopis výzkumu a aplikací v profesionální bezpečnosti [online]. 2011, roč. 4, č. 4. Dostupný z WWW: <http://www.bozpinfo.cz/josra/josra-04-2011/projekt-theseis-horackova.html>. ISSN 1803-3687.
Výzkumný institut práce a sociálních věcí, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1 - Nové Město
IČO: 00025950
Datová schránka: yi6jvet
DIČ: CZ00025950