Ročně více než šest tisíc mladých lidí má v prvním zaměstnání špatnou a zcela zbytečnou negativní zkušenost. Zaměření na mládež a její výchovu je důležité proto, že budou v blízké budoucnosti tvořit značnou část pracovní síly a u této skupiny je výskyt úrazů dvojnásobný proti jiným skupinám.
Dne 13. 10. 2011 uspořádalo MŠMT „České fórum pro výzkum, vývoj a inovace“, v rámci kterého byly zveřejněny výsledky nezávislého auditu vědy, výzkumu a inovací v ČR. Tento text přináší stručný přehled doporučení, resp. opatření, která je nutné přijmout.
Človek je na pracovisku súčasťou pracovného systému, ktorý je okrem neho tvorený strojom (technickou stránkou systému) a pracovným prostredím. Jednou z oblastí, ktorým je venovaná v súčasnosti veľká pozornosť, je aj vizualizácia pracoviska.
So zvyšujúcimi sa rýchlosťami dopravných prostriedkov narastali požiadavky na bezpečnú jazdu v noci. Tú majú na starosti moderné reflektory zabezpečujúce dobre osvetlenie vozovky aj pri vysokých rýchlostiach.
Tento článek si klade za cíl nejen seznámit s principy integrované metody HTA-PHEA, ale také se způsobem práce se stejnojmenným programem a se zkušenostmi získanými při ověřování programu v hutním provoze.
V článku jsou shrnuty možnosti diagnostiky akutních otrav zpuchýřujícími látkami, laboratorní diagnostické metody, nejnovější postupy v terapii otrav, ochrana dýchacích cest a povrchu těla a způsoby odmořování po zasažení těmito látkami.
Článek shrnuje nejnovější poznatky o jedné kategorii významných bojových chemických látek - o látkách zpuchýřujících. V článku jsou shrnuty fyzikální a chemické vlastnosti zpuchýřujících látek, mechanismus jejich toxického účinku, toxicita a klinický průběh otravy po zasažení těmito látkami.
Článok popisuje aplikáciu vybraných ergonomických modulov pri návrhu sedadla a overovaní vhodnosti umiestnenia volantu osobného automobilu. Systém CATIA disponuje rôznymi nástrojmi určenými pre ergonomické analýzy. Ich použitie môže byť veľmi rôznorodé.
V současné době, kdy se zvyšuje nebezpečí teroristických útoků, se vyspělé země zabývají problematikou řešení těchto krizových situací. Útoky jsou většinou vedeny na konkrétní významné cíle, ať jsou to budovy, letiště, nádraží či místa k shromáždění většího počtu lidí.
Problematikou zabezpečení kontinuální dodávky elektrické energie při jejím narušení za využití rotujících krizových ostrovních provozu se podrobně zabývá projekt "Zvýšení odolnosti distribuční soustavy proti důsledkům dlouhodobého výpadku přenosové soustavy ČR s cílem zvýšení bezpečnosti obyvatel".
Publikace se zaměřuje na odvětví stavebnictví, v němž každoročně vzniká mnoho pracovních úrazů, včetně smrtelných. V úvodu autoři komplexně popisují průběh úrazového děje, tj. od podrobné analýzy pracovní úrazovosti, přes příčiny a okolnosti vedoucí ke vzniku úrazů až k návrhům.
Článek seznamuje se záměry, průběhem a výsledky internetové informační kampaně BEZPEČNĚ DO PRVNÍHO ZAMĚSTNÁNÍ, která byla zaměřena na mládež středních škol. Za přispění svých pedagogů byli žáci končící studium v co možná nejširší míře informováni o významu BOZP.
V roce 2011 zorganizoval VÚBP další z výtvarných soutěží pro děti a mládež. Do soutěže „BEZPEČNOST – ÚDRŽBA - ELEKTŘINA“ jako jedné z aktivit Evropské kampaně „Zdravé pracoviště: dobré pro Vás, dobré pro podnikání“ se zapojilo 42 základních škol a gymnázií se 193 výtvarnými pracemi.
Identifikace zdrojů rizika závažné havárie je základním krokem pro posouzení bezpečnosti průmyslového objektu. Po několika haváriích v ČR bylo zjištěno, že postižená technologie, pomocné zařízení, přepravní jednotka atd. nebyly do bezpečnostní dokumentace, resp. analýzy rizik, vůbec zahrnuty.
Tento příspěvek pojednává o případové studii konkrétního modelu výrobního pracoviště. Na tomto modelu byly aplikovány metody ergonomických analýz dvou softwarů, na jejichž základě byla provedena kvalifikovaná analýza.
Cieľom článku je poukázať na dôsledky neustálej modernizácie, ktoré zvyšujú požiadavky na tvorbu a úpravu pracovného prostredia, ktorý je tvorený súborom vonkajších hmotných a nehmotných faktorov priamo pôsobiacich na zamestnanca a jeho prácu.
Last article from this series about introduces results from project “Occupational health and safety and risk factors of workers over 50 years old - the participation of older citizens in the labor market and proposals for measures in the industrial and commercial sectors”.
Článek seznamuje s novým projektem „Analýza kontaminace pracovního ovzduší nanočásticemi a stanovení účinnosti osobních ochranných pracovních prostředků pro ochranu dýchadel před účinky nanočástic na pracovištích“, který řeší VÚBP a který se věnuje novým rizikům v oblasti nanotechnologií.
Článek představuje výzkumný projekt VÚBP „Výzkum a vývoj metod a postupů BOZP při těžbě dřeva (včetně kalamitní) s cílem zvýšit prevenci rizik zaměstnanců, OSVČ a agenturních zaměstnanců“. Hlavním cílem projektu je provést detailní analýzu pracovní úrazovosti v oboru lesnictví a těžby dřeva.
In this paper, an example of the aerosol exposure assessment in a metallurgical plant as well as its interpretation is presented. Based on both the experimental findings and critical analysis of the knowledge it is concluded that the presence of aerosols in workplace air is an important OSH issue.
A purpose-built cylindrical resuspension chamber was used for the dispersion of samples of soil and various kinds of dust. The samples were studied from the point of view of the number and mass distribution of aerosol particles which could affect the concentration of atmospheric aerosol.
Stať navazuje svým obsahem na část publikovanou v čísle 2/2010 a zároveň uzavírá celou třídílnou sérii. Analyzovány jsou metody práce s didaktickými materiály, přijetí témat žáky, aktuální a předpokládané využití didaktických materiálů ve škole při vyučování za účelem utváření kompetencí žáků.
Cílem tohoto článku je nastínit problematiku kultury bezpečnosti v kontextu realizovaného šetření ve firemní praxi. Za tímto účelem byla využita specifická metoda, která vznikla v rámci výzkumného záměru VÚBP u projektu „Podniková kultura: její struktura, vztahy a vlivy“.
Another part from series of articles about results from project “Occupational health and safety and risk factors of workers over 50 years old” presents results from empirical survey of the over 50 population.
Výzkumný institut práce a sociálních věcí, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1 - Nové Město
IČO: 00025950
Datová schránka: yi6jvet
DIČ: CZ00025950